Hořčík
Hořčík se účastní více než 300 enzymových systémů lidského těla, které regulují různé biochemické reakce v těle, včetně syntézy proteinů, svalové a nervové funkce, kontroly glukózy v krvi a regulace krevního tlaku. Hořčík je nezbytný pro výrobu energie, oxidativní fosforylaci a glykolýzu. Přispívá ke strukturálnímu vývoji kostí a je nezbytný pro syntézu DNA, RNA a antioxidantu glutathionu. Hořčík také hraje roli v aktivním transportu iontů vápníku a draslíku přes buněčné membrány. Tímto procesem jsou vedeny nervové impulsy, svalová kontrakce a normální srdeční rytmus.
Hořčík je minerál hojně zastoupený v lidském těle, průměrně v množství 25 g. 50 - 60 % celkového množství je přítomno v kostech, většina zbytku v měkkých tkáních. Okolo 1 % se nachází v krevním oběhu, kde je přísně regulován. Homeostáza hořčíku je z velké části řízena ledvinami. oncentrace by se měla pohybovat mezi 0,75 a 0,95 mmol/l .
Hořčík je přirozeně přítomen v mnoha potravinách, do některých se přidává a je dostupný jako doplněk stravy. Obsahují jej některé léky (antacida, laxativa).