U nás Black Friday už začal! Aktuálně slevy až 33 %!

Ženy nad 40 a alkohol: jak zhoršuje návaly v menopauze a jak to řešit

Alkohol a ženy nad 40 let: Co je potřeba vědět a jak upravit své návyky?

Všechny ženy nad 40 by měly vědět, jak alkohol ovlivňuje jejich tělo. Tento článek vám poskytne důležité informace a také několik nápadů, jak experimentovat s úpravou vašich návyků.

Fakta o alkoholu v menopauze

  • Ženy zpracovávají alkohol odlišně než muži: Ženy mají v krvi méně vody, která by alkohol naředila. To znamená, že u nich bude mít alkohol vyšší koncentraci a delší dobu působit na mozek a orgány. I mírné pití může u žen zvyšovat riziko neurodegenerace (postupného poškození mozkové tkáně). 
  • Ženy mají nižší hladinu enzymů, které odbourávají alkohol: To znamená, že alkohol v jejich těle zůstává déle. V kombinaci s menší průměrnou velikostí těla, kde stejné množství alkoholu má větší dopad, vzniká následující výsledek: Ženy při pití alkoholu čelí vyšším zdravotním rizikům než muži.
  • Starší ženy zpracovávají alkohol odlišně než mladší ženy: U starších žen je pravděpodobné, že mají v těle méně vody než mladší ženy. To znamená, že při stejném množství alkoholu bude mít u starších žen vyšší koncentrace v krvi. Navíc starší ženy častěji užívají léky na předpis, které mohou zesilovat toxické účinky alkoholu na jejich orgány.
  • Ženy mají tendenci s věkem pít více alkoholu: Přestože věk snižuje naši schopnost alkohol snášet, ženy v středním a vyšším věku pijí v průměru mnohem více než předchozí generace a mají více zdravotních problémů, včetně návštěv pohotovosti souvisejících s alkoholem. Alkohol navíc může maskovat a zhoršovat jiné životní problémy, jako je stres a deprese. Ženy jsou také náchylnější než muži k relapsu k pití alkoholu v reakci na stres.

Alkohol má negativní účinky na celé tělo

Po mnoho let média propagovala alkohol jako příznivý pro srdce a zdravý životní styl. Alkohol byl prezentován nejen jako příjemný a relaxační, ale také se tvrdilo, že červené víno může mít díky látkám obsaženým v hroznech zdravotní benefity. Nový výzkum však potvrzuje, že se jedná o mýtus. Nyní se ví, že konzumace alkoholu představuje více rizik než benefitů, a to i v nízkých dávkách – to platí zejména pro ženy v období středního věku a později.

  • Ztráta mozkových funkcí: Mírné pití alkoholu může u žen zvyšovat riziko neurodegenerace.
  • Vyšší riziko rakoviny: Konzumace alkoholu je spojena s mnoha typy rakoviny, včetně rakoviny prsu a trávicího traktu (např. rakovina jícnu, žaludku, tlustého střeva a konečníku).
  • Více a horší návaly horka: Alkohol může ovlivňovat vazomotorickou regulaci, což vede k návalům horka.
  • Narušená hormonální rovnováha: Alkohol může narušit komplexní zpětné vazby, které regulují pohlavní hormony, což může zhoršit další příznaky menopauzy.
  • Slabší kosti: Příjem alkoholu může snížit minerální hustotu kostí a zvýšit riziko zlomenin u žen.
  • Pomalejší regenerace po cvičení: Pití alkoholu zpomaluje syntézu glykogenu, což znamená, že ženy mají po pití méně energie na další trénink. Navíc se jejich svaly tak dobře nehydratují a signály cytokinů, které spouštějí po tréninku opravu svalů, jsou narušeny.
  • Přerušovaný spánek: Alkohol potlačuje REM spánek (spánek se sněním) a vede k horší kvalitě spánku.
  • Dehydratace a zadržování vody: Alkohol má dočasný diuretický (odvodňovací) účinek, po kterém následuje "rebound" efekt zadržování vody. To může vést k pocitu žízně i otoku.
  • Funkce jater: Ve srovnání s muži stačí ženám k poškození a onemocnění jater menší množství alkoholu a dochází k němu rychleji.
  • Mírná konzumace znamená míň, než si mnoho lidí myslí: Vzhledem ke zdravotním rizikům by většině žen prospělo omezit pití na mírnou konzumaci, a pravděpodobně ještě méně. I v nízkých hladinách může mít alkohol široké spektrum zdravotních účinků. Jako mírná konzumace se myslí za 5–7 drinků týdně (tj. v průměru jeden denně). Jeden nápoj představuje 350 ml běžného piva, 250 ml silného piva, 150 ml vína, 100 ml fortifikovaného vína (např. sherry nebo portské) nebo 45 ml 40% destilátu (např. vodka, rum, whisky).

Alkohol a návaly horka v menopauze

Alkohol může zhoršovat návaly horka a další vasomotorické symptomy u žen v menopauze. Menopauza přináší mnoho změn v ženském těle, včetně nepříjemných návalů horka a dalších vasomotorických symptomů. Zatímco hormonální změny jsou hlavním faktorem, existují i ​​další faktory, které mohou tyto symptomy zhoršovat, a jedním z nich je právě alkohol.

Jak alkohol ovlivňuje návaly horka

  • Rozšiřuje cévy: Alkohol způsobuje rozšíření cév, což vede k náhlému nárůstu průtoku krve a pocitu horka.
  • Zvyšuje produkci histaminu: Histamin je látka, která hraje roli v alergických reakcích a může také vyvolávat návaly horka. Alkohol zvyšuje produkci histaminu v těle.
  • Dehydratuje: Alkohol je diuretikum, tzn., že odvodňuje organismus. Dehydratace může zhoršovat symptomy menopauzy, včetně návalů horka.
  • Zhoršuje kvalitu spánku: Alkohol může narušovat spánek, čímž se návaly horka v noci stávají častějšími a intenzivnějšími.
 

Co to pro vás v menopauze znamená?

Vzhledem ke všem těmto faktům o ženách, alkoholu a stárnutí znamená to, že by ženy měly úplně úplně vynechat? Je to případ od případu.

Genetika, velikost těla, celkové zdraví jater, užívání léků, historie pití, věk a biologické pohlaví ovlivňují, jak tělo alkohol metabolizuje. A pro některé ženy mohou benefity pití alkoholu převážit rizika. Benefity? Ano, například někomu možná alkohol opravdu chutná. Pro někoho je posezení s přítelkyněmi s třeba Proseccem oblíbeou společenskou aktivitou. Pití sklenky vína při vaření večeře nebo žehlení někomu přináší velké potěšení a relaxaci. Někdo může mít sen cestovat po světě a navštívit s partnerem slavné pivovary. Jinými slovy: Lidé si volí pití alkoholu z mnoha důvodů. Možná vy nechcete nic měnit, a to je v pořádku.

Níže však uvádíme pět možností, které můžete vyzkoušet, pokud chcete experimentovat s omezením konzumace alkoholu.

jak-omezit-alkohol-v-menopauze

5 experimentů s omezováním pití alkoholu

Pokud jste otevřeny experimentování s konzumací alkoholu, můžete vyzkoušet mnoho věcí, abyste snížily krátkodobé nebo dlouhodobé dopady pití. Některé experimenty zahrnují pití méně alkoholu, jiné ne.

Experimenty pro ženy, které nechtějí pít méně alkoholu

Pokud vy (nebo vaše klientka) nechcete celkově pít méně alkoholu, ale rády byste měly méně negativních vedlejších účinků pití, mohou být tyto experimenty užitečné.

Experimentujte s typem alkoholu, který konzumujete

Některým ženám chutná pivo, ale možná jsou po něm nafouklé a mají plynatost. Jiné ženy si mohou užívat víno, ale druhý den je po něm bolí hlava. Další ženy se cítí dobře, když pijí čirý alkohol (např. gin, vodka nebo rum), ale zjistí, že po bourbonu nebo skotské mají hroznou kocovinu. Pokud to platí i pro vás, zkuste experimentovat s typem alkoholu, který konzumujete, abyste zjistily, zda vám některý z nich způsobuje méně negativních vedlejších účinků. 

Experimentujte s jídlem a hydratací během konzumace alkoholu

Právě jste se dozvěděly, že alkohol má dočasný diuretický (tj. odvodňovací) účinek a ženy mají v průměru méně krve na ředění alkoholu, a navíc ženy v středním věku mají tendenci mít v krvi méně vody než mladší ženy. To znamená, že můžete být schopny snížit některé krátkodobé negativní vedlejší účinky konzumace alkoholu tím, že se během pití dobře hydratujete. Zkuste  kombinovat alkohol s jídlem a střídat alkoholické nápoje s vodou nebo perlivou vodou, abyste zůstaly hydratované. Velmi obecným pravidlem je vypít 500 ml tekutin na každých 350 ml piva nebo 120-180 ml tvrdého alkoholu. Můžete také zvážit pití nápojů s elektrolyty, abyste pomohly doplnit ty, které ztrácíte zvýšeným močením.

Experimentujte s načasováním alkoholu

Existují dva způsoby:

  1. Zkuste pít dřív nebo později: Alkohol může zhoršovat spánek, proto někteří lidé zjistili, že jim pomáhá pít dřív, aby měl alkohol více času z těla zmizet před usnutím. Neříkáme, abyste začali pít v 9 ráno, ale pokud plánujete dvě sklenky vína, zkuste je pít mezi 17:30 a 19:30 místo 19:30 a 21:30.
  2. Zkuste pít pomaleji a rozložit konzumaci drinků na delší dobu: Pokud běžně vypijete dvě sklenky vína za 45 minut, zkuste je rozložit na několik hodin, aby vaše tělo mělo více času na odbourání alkoholu.

Experimenty pro ženy, které jsou otevřeny omezení pití alkoholu

Pokud jste se rozhodla omezit alkohol, ale nevíte, kde začít, vyzkoušejte následující.

Zkuste pít méně nápojů na jedno posezení

Pokud jste někdo, kdo si opravdu užívá alkohol a chce si ho dopřát (téměř) denně, můžete pokračovat v konzumaci alkoholu každý den, ale potenciálně omezit počet nápojů, které si dáte na jedno posezení.

Příklad: Pondělí: žádný alkohol - Úterý: 1 koktejl na srazu - Středa: 1 sklenka vína k večeři - Čtvrtek: 1 sklenka vína k večeři - Pátek: 1 martini před večeří + 1 sklenka vína k večeři - Sobota: 3 sklenky vína ve vinárně - Neděle: 2 piva ke sledování fotbalu - Celkem = 8 nápojů týdně. V tomto příkladu si stále užíváte alkohol téměř denně, ale snížili jste jeho spotřebu o 33 %.

Zkuste pít méně často

Alternativně, pokud si užíváte pití ve společnosti a rádi si dáváte více alkoholických nápojů při společenských událostech (např. úterní sraz s kamarádkami, sobotní srazy ve vinárně, sledování fotbalu), můžete v těchto případech pít stále stejné množství, ale pít méně často a vzdát se konzumace alkoholu mimo společenské události ve středu, čtvrtek a pátek.

Příklad: Pondělí: žádný alkohol - Úterý: 2 koktejly na orazu - Středa: žádný alkohol - Čtvrtek: žádný alkohol- Pátek: žádný alkohol
Sobota: 3 sklenky vína ve vinárně - Neděle: 2 piva ke sledování fotbalu - Celkem = 7 nápojů za týden. V tomto příkladu si stále užíváte alkohol ve společnosti, ale snížila jste jeho konzumaci o 42 %.

Jak vidíte, existuje mnoho možností, které můžete vyzkoušet. Sledujte, jak vás alkohol ovlivňuje vás (jak fyzicky, tak emocionálně), a poté dělejte informovaná rozhodnutí o příjmu alkoholu. A pamatujte, že to nemusí být buď vše, nebo nic. Hledejte způsoby, jak dosáhnout malých vítězství, pokud jde o konzumaci alkoholu.

Další tipy:

  • Veďte si deník o konzumaci alkoholu: Zaznamenejte si, kolik a jaký druh alkoholu pijete, a také jak se po něm cítíte. To vám může pomoci identifikovat vzorce a provádět změny.
  • Stanovte si limity: Určete si, kolik alkoholu si dovolíte vypít za den nebo týden, a držte se jich.
  • Najděte si jiné aktivity: Pokud se spoléháte na alkohol jako na způsob relaxace nebo zábavy, zkuste najít jiné aktivity, které si užijete.
  • Vyhledejte podporu: Pokud máte potíže s omezením konzumace alkoholu, promluvte si s přítelem, členem rodiny nebo terapeutem.

Pamatujte, že nejde o to přestat pít alkohol úplně, ale o to, abyste si vybrali zdravý a udržitelný vztah k alkoholu.

Zdroje:

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism
Centers for Disease Control and Prevention
The Mayo Clinic


Důležité: Tyto informace nejsou určeny jako náhrada lékařské péče. Pokud máte obavy ze svého pití alkoholu, poraďte se se svým lékařem. Pokud vás trápí silné návaly horka nebo jiné symptomy menopauzy, které narušují váš denní život, je důležité promluvit si se svým lékařem.

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.