Proč se někdy během cyklu přejídáte nebo máte neodolatelnou chuť na sladké
Většina z vás, žen, si nejspíš všimla, že váš menstruační cyklus mění to, jak jíte - že si někdy nemůžete pomoci od přejídání nebo máte neodolatelnou chuť, třeba na sladké nebo slané. Ne každá ví proč.
Fyziologický důvod, proč se chutě v průběhu cyklu mění
Během vašeho menstruačního cyklu hormon estrogen ovlivňuje vaše hormony hladu resp. pocitu sytosti. Jde hlavně hromony ghrelin a cholecystokinin (CCK). Tyto hormony ovlivňují schopnost vašeho těla rozlišovat hlad a sytost.
S tím jak, během vašeho menstruačního cyklu kolísá hladina estrogenu ve vašem těle, jeho vyšší nebo nižší hladina ovliňuje práci vašich hormonů hladu a sytosti (ghrelinu a CCK).
Nižší hladiny estrogenu
V období menstruačního cyklu, kdy je hladina estrogenu nižší (resp. jeho typu estradiolu, estradiol je primární formou estrogenu ve vašem těle během reprodukčních let - v menopauze převažuje estron - je to nejúčinnější forma estrogenu), tj. během ovulace, v pozdní luteální fázi a při menstruaci, hladina hormonu ghrelinu (hormon hladu) má tendenci být vyšší. Díky tomu máte větší pocit hladu a "apetít", větší chuť na sladké anebo slané nebo dokonce obojí. Navíc je v tuto dobu CCK (hormon potlačující chuť k jídlu) méně účinný, a trvá déle, než máte pocit, že už jste se najedla do sytosti (CCK hlásí pocitt systosti). Což může posilovat tendenci se přejídat.
V období menstruačního cyklu s nižší hladinou estrogenu ženy často přijímají v průměru více o 240–600 kalorií denně.
Vyšší hladiny estrogenu
Naopak ve fázích, kdy je hladina estrogenu vyšší, máte tendenci jíst méně. Estradiol totiž snižuje hladinu ghrelinu a to, jak často a silně ghrelin hlásí "máme hlad".
Hormony hladu a sytosti, jak fungují
Hormon ghrelin
Ghrelin je jedním z mnoha hormonů, které řídí vaši chuť k jídlu a pocit sytosti. Je zapojen do rozsáhlého mechanismu, který reguluje vaši tělesnou hmotnost. Ghrelin je hormon produkovaný vaším žaludkem - váš žaludek uvolňuje ghrelin, když je prázdný nebo z větší části prázdný. Vaše hladiny ghrelinu jsou obvykle nejvyšší těsně před obvyklým časem jídla. I jiné části vašeho těla (mozek, tenké střevo a slinivka) rovněž také uvolňují malá množství ghrelinu.
Ghrelin, známý jako „hormon hladu“, říká vašemu mozku, že máte hlad. Ghrelin hraje roli v krátkodobé kontrole chuti k jídlu, zatímco jiný hormon, leptin, řídí dlouhodobou kontrolu hmotnosti. Leptin produkují vaše tukové buňky. Leptin dává vašemu mozku vědět, kdy máte dostatek energie a cítíte se „syté“.
Ghrelin má řadu dalších funkcí:
- zvyšuje chuť k jídlu - váš "apetít";
- stimuluje váš trávicí systém k přesunu potravy ze žaludku přes tenké a tlusté střevo;
- pomáhá tělu ukládat tuk jako zásobárnu energie;
- pomáhá spustit uvolňování růstových hormonů hypofýzou;
- hraje roli v kontrole sacharidů a v tom, jak vaše tělo uvolňuje inzulín - je hormon zodpovědný za zpracování sacharidů;
- hraje roli v ochraně vašich svalů před slabostí a při tvorbě kostí a v metabolismu.
Hormon cholecystokinin
Cholecystokinin (někdy označován jako pancreozymin) je vytvářen ve vašem tenkém střevě. Hraje zásadní roli v trávicím procesu - když se tuky a bílkoviny dostanou do tenkého střeva, cholecystokinin spustí kontrakci žlučníku a slinivky břišní. Ty dodávají žluč a enzymy do vašeho dvanácterníku, aby pomohly rozložit potravu pro vstřebání živin.
Zatímco se toto rozkládání děje, cholecystokinin dává pokyn zastavit vyprazdňování žaludku, takže váš žaludek nebude dodávat žádné další jídlo do tenkého střeva, dokud nebude metabolizována první várka. Zároveň také potlačuje vaši chuť k jídlu při trávení předchozího jídla tím, že aktivuje vagové nervy ve vaší žaludeční stěně a díky tomu se váš žaludek cítí fyzicky plný.
Cholecystokinin se také nachází ve vašem mozku a centrálním nervovém systému. Zdá se, že hraje roli v úzkostných a panických poruchách. Studie ukázaly, že zvýšené hladiny cholecystokininu v mozku zvyšují úzkost.
Jak snížit přejídání nebo chutě na sladké či slané v průběhu menstruačního cyklu
Jezte zdravé sacharidy a bílkoviny
Neexistuje, bohužel, žádná konkrétní potravina, která by snižovala hladinu ghrelinu. Platí však, že konzumace potravin s vysokým obsahem zdravých sacharidů (např. celozrnné výrobky) a bílkovin může hladinu ghrelinu, nejen v obtížnějších fázích menstruačního cyklu, snížit.
Připravte se na chutě předem
Hlídejte si ranní teplotu a vysledujte, kdy vám stoupla - to je nástup fáze s nižším estrogenem (estradiol podporuje odvod tepla) a tedy větším apetitem a pomalejším nástupem pocitu sytosti - které vás společně mohou dohnat k přejídání a mlsání. Připravte si kolem sebe tedy pro případy útoku chutí zdravější a méně kalorické potraviny nebo např. kvalitnější čokoládu nebo zdravější chipsy.
Zkuste doplněk Make you Happy
Make You Happy od For Long Life dlouhodobě potlačuje pocit hladu díky obsahu pseudovlákniny a dalších přírodních složek. A to tak, že si budete muset připomenout, že je třeba se najíst, abyste získala potřebnou energii a živiny. A to myslíme vážně. Dbejte při užívání Make You Happy na to, abyste jedli dostatečně!
Navíc Make You Happy (a to je jeho primární efekt) zvyšuje produkci L-tryptofanu, ze kterého si vaše tělo vytváří hormony serotonin a melatonin. Pomůže vám tedy lépe řešit stres, deprese a úzkosti.
Hlídejte si pitný režim
Hladina ghrelinu se může snížit, když jste dobře hydratovaná, a zvýšit, když jste dehydratovaná.
Hlídejte si přejídání
Jezte jen do polosyta. Odvěká pravda. Hladiny ghrelinu mají tendenci stoupat s tím, čím více jíte.
Pořádně spěte
Dopřejte si 7–9 hodin spánku. Nedostatek spánku vás může přimět jíst více.