Jak kyselina kaprylová může pomoci vašemu zdraví
Antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky kysleiny kaprylové
Kyselina kaprylová je jednou z mastných kyselin obsažených v kokosovém oleji. Vědci věří, že je pro své silné antibakteriální, antifungální a protizánětlivé vlastnosti velice užitečným pomocníkem při mnoha zdravotních potížích.
Některé výzkumy naznačují, že může být užitečná při zvládání kvasinkových infekcí, kožních onemocněních, poruchách trávení a vysokého cholesterolu.
Použití kyseliny kaprylové jako dezinfekčního prostředku může také pomoci snížit riziko odolnosti vůči antibiotikům. Kromě vnitřního užití lze také kyselinu kaprylovou aplikovat na kůži.
Kyselinou kaprylovou na kvasinkové infekce
Kvasinkové infekce způsobované kvasinkami rodu Candida jsou běžným zdravotním problémem. Mohou způsobit vaginální kvasinkové infekce, plísně nehtů nebo v ústech. Předpokládá se, že protiplísňové účinky kyseliny kaprylové významně redukují kvasinky. L těmto závěrům došly studie z let 2011 a 2019.
Převalování kokosového oleje v ústech po dobu 10 až 20 minut je již dlouho doporučováno při boji proti kvasinkovým infekcím v dutině ústní.
Kyselina kaprylová na kožní problémy
Antibakteriálními a antimikrobiálními efekt kyseliny kaprylové pomůže eliminovat i bakterie usídlené na pokožce. Kokosový olej může zmírňovat příznaky některých kožních obemocnění zvlhčením a zklidněním pokožky, potlačením zánětlivých markerů a posílením funkce kožní bariéry.
Kyseina kaprylová a poruchy zažívání
Existují určité důkazy, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, jako je kyselina kaprylová, mohou pomoci pacientům s určitými poruchami trávení. Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti kyseliny kaprylové mohou pomoci zvládat např. zánětlivé onemocnění střev nebo syndrom dráždivého tračníku. Oba tyto problémy zahrnují zánět a někdy i bakteriální infekce v trávicím systému. Antibakteriální vlastnosti kyseliny kaprylové mohou být také prospěšné pro osoby s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.
Některé výzkumy naznačují, že nahrazení mastných kyselin s dlouhým řetězcem ze živočišných potravin mastnými kyselinami se středním řetězcem, jako je kyselina kaprylová v kokosovém oleji, může pomoci snížit výskyt spontánní kolitidy a chránit před záněty ve střevě. K adekvátnímu posouzení účinnosti kokosového oleje pro v tomto směru je však zapotřebí dalšího výzkumu. Před použitím kyseliny kaprylové nebo kokosového oleje k léčbě nemocí zažívacího traktu se poraďte se svým lékařem.
Odolnost proti antibiotikům a jak ji může řešit kyselina kaprylová
Rezistence na antibiotika je narůstajícím problémem celého světa a je důsledkem zneužívání a nadužívání antibiotik. Kyselina kaprylová může být užitečným dezinfekčním prostředkem, který může snížit výskyt infekčních onemocnění jejich zdrojem jsou potraviny a to potravinami bez použití antibiotik. Podle studie z roku 2020 se zdá, že kombinace kyseliny kaprylové a peroxidu vodíku je účinná při zabíjení kmenů bakterií, které běžně způsobují choroby přenášené potravinami, jako jsou Salmonella, Escherichia coli a Listeria.
Kyselina kaprylová může pomoci regulovat cholesterol
Kyselina kaprylová je mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem. Některé studie naznačují, že tyto mastné kyseliny mohou mít příznivý účinek na vysoký cholesterol. Výsledky jsou však smíšené. Studie z roku 2020 naznačují pozitivní vliv na celkový cholesterol a LDL („špatný“) (snížení) a zároveň zvýšení HDL („dobrého“) cholesterolu. Podle některých studiích však kokosový olej také významně zvýšil LDL (špatný) cholesterol.K lepšímu pochopení účinku kyseliny kaprylové na hladinu cholesterolu je tedy zapotřebí více studií.