U nás Black Friday už začal! Aktuálně slevy až 33 %!

Jak pomáhá betaglukan

Betaglukany zlepšují imunitu, kontrolu hladiny glukózy v krvi, inzulínovou rezistenci a hladinu cholesterolu

… a mají mnoho dalších příznivých účinků.

Co je betaglukan

Beta glukan je glukózový polymer s příznívými funkčními a bioaktivními vlastnostmi. Patří mezi rozpustné vlákniny. Betaglukany se nachází v buněčných stěnách obilovin (nejvíce oves a ječmen), určitých druhů hub (např. reishi, shiitake, maitake), kvasinek, mořských i sladkovodních řas. Nacházejí se také v pšenici, žitu a čiroku. Medicinální houby bohaté na betaglukany se v tradiční orientální medicíně používají po staletí.

Fermentovatelnost betaglukanů a jejich schopnost tvořit vysoce viskózní roztoky v lidských střevech může být základem jejich významných zdravotních přínosů.

Betaglukany a cholesterol

Výzkumy ukazují, že konzumace 3 g betaglukanů denně může snížit hladinu cholesterolu v krvi o 5 až 8 %! Je za tím tento mechanismus:

Předpokládá se, že viskózní beta glukan interaguje se žlučovými kyselinami a brání jejich opětovnému vstřebávání v třetí části tenkého střeva. Toto vede ke zvýšenému vylučování žlučových kyselin stolicí tvořených z cholesterolu, Tímto mechanismem se snižuje tvorba systémového LDL cholesterolu.

Jak beta glukany pomáhají s intolerancí glukózy a inzulínovou rezistencí

Betaglukany snižují riziko glukózové intolerance zpomalením vstřebávání glukózy po jídle. Jsou schopny tvořit gel ve střevech, který zpomaluje vstřebávání živin, zpomaluje dodávání glukózy do krevního oběhu a snižuje potřebu inzulínu. Mohou stimulovat uvolňování inzulínu ze slinivky břišní a měnit rozklad glykogenu v játrech, a proto ovlivňovat metabolismus glukózy a chránit před inzulínovou rezistencí. Beta glukany z hub mají potenciál snížit glykemickou odezvu mezi 17 % a 25 %.

Betaglukany snižují riziko obezity

Beta glukany mohou potlačit chuť k jídlu a výrazně zvýšit pocit sytosti. Tímto způsobem vám pomůže s vaší dlouhodobou kontrolou hmotnosti. Mechanismus, jak pomáhá, souvisí s několika fázemi procesu regulace vašeho apetítu - chuť, vyprazdňování žaludku, vstřebávání a fermentace…

Metaanalýza 22 klinických studií dospěla k závěru, že zvýšení denního příjmu vlákniny o 12 g je spojeno s 10% snížením energetického příjmu a snížením hmotnosti o 1,9 kg během průměrné doby trvání studie 3,8 měsíce.

Betaglukany posilují imunitní systém

Bylo zjištěno, že betaglukany regulují imunitní systém při jejich průchodu střevním traktem. Některé z nich dokonce interagují s imunitními buňkami a přímo stimulují imunitní systém. Mezi polysacharidy, které působí jako imunostimulanty, bylo zjištěno, že beta glukany jsou nejúčinnější proti infekčním chorobám a rakovině.

Úloha 1,3 beta glukanů z kvasinek, hub a mořských řas jako biologických imunomodulátorů byla v posledních 40 letech dobře zdokumentována. Studie ukazují, že mohou zvýšit citlivost a funkci imunitních buněk, stimulovat humorální i buněčnou imunitu. Mohou zvýšit funkční aktivitu makrofágů a aktivovat antimikrobiální aktivitu mononukleárních buněk a neutrofilů.

Kolik betaglukanů denně byste měli spořádat?

Pro beta-glukan neexistuje žádná doporučená denní dávka. Výzkumy ukázal, že potřebné množství se liší v závislosti na zdroji a pro různé zdravotní benefity jsou potřeba různá množství.

Například betaglukany z kvasnic mohou snížit hladinu cholesterolu v dávce 7,5 gramu užívané dvakrát denně po dobu sedmi až osmi týdnů, zatímco beta-glukany vyrobené z ječmene nebo ovsa se ukázaly jako účinné při hladinách mezi 3 až 10 g denně po dobu až 12 týdnů.

Podívejte se také, zda je pro vás velké množství betaglukanů vhodné.

Jak beta glukany doplňovat?

Betaglukany můžete přijímat prostřednictvím pestré stravy. Zpracování potravin však mění fyzikální, chemické a fyziologické vlastnosti betaglukanů. Molekulová hmotnost i extrahovatelnost jsou důležitými složkami fyziologické aktivity betaglukanu, tedy jejich účinnosti, a obojí může zpracování potravin ovlivňovat.

Vyzkoušejte pro vyšší účinnost doplňky obsahující betaglukany pečlivě extrahované a zpracované.

Kde najdete nejvyšší obsah betaglukanů?

betaglukany-imunita-obezita-inzulin-cholesterol

Nejvyšší obsah betaglukanů najdete v ječmeni a ovsu.

  • Oves. 1,5 hrnku uvařených ovesných vloček = 3 g betaglukanů. Oves patří k nejbohatším zdrojům beta-glukanu, přičemž porce 100g poskytuje 3 až 8 gramů betaglukanů. Oves je možná nejvíce prozkoumaným zdrojem beta-glukanu a je spojen s řadou výhod, jako je snížená hladina celkového a LDL cholesterolu, menším rizikem srdečních onemocnění a kontrolou hladiny cukru v krvi. 3 balíčky instantních ovesných vloček = 3 g betaglukanů
  • Ječmen obsahuje 2 až 20 gramů beta-glukanu na 100g. Konzumace 6,5g až 7g  ječmene denně snížila celkový a LDL (špatný) cholesterol o 7% u lidí s normální a vysokou hladinou cholesterolu.

  • Žito. Porce 100g žita obsahuje 1,3g až 2,7g beta-glukanu.
  • Houby Reishi, Cordyceps, Shiitake a Maitake jsou také velmi bohaté na beta-glukany. Jsou považovány za léčivé díky mnoha výhodám podporujícím zdraví. Medicinální (léčivé) houby Reishi, Shiitake a Maitake  pomáhají posílit vaši imunitní odpověď a boj proti bakteriím, virům a dalším škodlivým látkám. Buněčné stěny hub a kvasinek obsahují až z 50 % glukany, obsah betaglukanů v sušených houbách se pohybuje kolem 10-30 %.

  • Pšenice. 100g pšenice obsahuje 0,5g až 1g betaglukanu.1 hrnek vařené krupice = 2,5 g beta glukanů
  • Nutriční Kvasnice (Nooch). Jsou bohaté na beta-glukany a celou řadu vitamínů (B6 a B12, folát, thiamin, riboflavin a niacin).
  • Mořské řasy. Zejména hnědé řasy.

Mají betaglukany vedlejší účinky?

Beta-glukany jsou obecně považovány za bezpečný. Mohou však snižovat hladinu cukru v krvi. Zatímco v některých případech je to výhoda, v jiných to může být riziko. Lidé s hypoglykémií nebo kdokoli, kdo užívá léky na snížení hladiny cukru v krvi, by se měli před použitím beta-glukanu poradit slékařem.

Lidé, kteří jsou na dietě s nízkým obsahem vlákniny, by měli začít s nižší dávkou beta-glukanu a postupně ji zvyšovat. Stejně jako všechny zdroje vlákniny může způsobit žaludeční potíže, nadýmání a plynatost, pokud se užívá ve větších než normálních dávkách. Nežádoucí účinky by měly časem odeznít, ale pomalé zavádění vám může pomoci se tomu vyhnout.

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.