Fytonutrienty, fytochemikálie
Fytonutrienty jsou chemické sloučeniny, které se vyskytují přirozeně v rostlinách a též v některých mikroorganismech a řasách. Tyto sloučeniny obvykle neslouží k poskytování energie nebo stavebních bloků pro rostlinu, ale chrání rostlinku před škůdci, chorobami a vnějším prostředím. Mohou mít pozitivní účinky na lidské zdraví - např. ochrana proti oxidativnímu stresu, podpora imunitního systému, snížení zánětů, mohou pomoci snížit riziko vzniku mnoha chorob, jako jsou srdeční choroby, diabetes a některé druhy rakoviny. Fytonutrienty se obvykle nalézají v rostlinách v malých množstvích.
Mezi fytonutrienty patří karotenoidy, flavonoidy, fytoestrogeny, glukosináty, organosíry, fenolické kyseliny, terpeny, sulforan, resveratrol ...
Nejprodávanější
Karotenoidy
Karotenoidy jsou pigmenty, které dávají rostlinám žlutou, oranžovou nebo červenou barvu, nejznámějšími jsou beta-karoten, lutein a lykopen. Najdete je v plodech a zelenině žluté, oranžové, červené a zelené barvy, jako jsou mrkev, batáty, brokolice, špenát, rajčata, papriky, meruňky, mango ... Mají silné antioxidační účinky a jsou důležité pro správnou funkci očí (lutein a zeaxantin) a imunitního systému (zejm. betakaroten, prekurzor vitamínu A), podporují zdraví kůže a mohou snižovat riziko vzniku něktreých kožních onemocnění, jako jsou lupénka a dermatitida. Některé studie ukazují, že konzumace potravin bohatých na karotenoidy může snižovat riziko srdečních onemocnění.
Flavonoidy
Flavonoidy se nacházejí v plodech, zelenině, bylinách, koření a čaji. Mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, podporují zdraví kardiovaskulárního systému (quercetin a kaempferol a mohou vám pomoci posilovat imunitu (hesperidin a naringenin) a snížit riziko některých chronických onemocnění. Flavonoidy kvercetin, genistein a apigenin mají antioxidační a protirakovinné účinky
Fytoestrogeny
Fytoestrogeny mají podobnou strukturu jako estrogeny a mohou ženám pomoci regulovat hladinu hormonů v těle - regulace menstruačního cyklu, snížení rizika osteoporózy a některých typů rakoviny (např. rakoviny prsu). Fytoestrogeny najdete v sójových produktech (sójové mléko, tofu, tempeh), luštěninách (např. fazole, hrách, čočka), semenech (např. lněné, sezamové) a ovoci (např. jablka, maliny). Nicméně, jejich přesné účinky jsou stále předmětem výzkumu a některé studie naznačují, že nadměrný příjem fytoestrogenů může být spojen s některými zdravotními problémy, jako jsou problémy s štítnou žlázou. Proto je důležité konzumovat fytoestrogeny s mírou a v rámci zdravého a vyváženého jídelníčku.
Glukosinoláty
Glukosinoláty se nacházejí v brukvovitých rostlinách, jako jsou ředkvičky, brokolice, kapusta, křen, ředkev, hořčice, řepa. Mají, resp. biologicky aktivní sloučeniny vzniklé při jejich trávení tj. např. isothiokyanáty, indoly a sulforafan, antioxidační, protizánětlivé a antikancerogenní účinky.
Organosíry
Organosíry jsou přítomny v cibuli, česneku, brokolici, kapustě, ředkvičkách, zelí, růžičkové kapustě a některé další zelenině. Organosíry mají významné zdravotní výhody, včetně ochrany proti některým typům rakoviny a kardiovaskulárním onemocněním, podporují detoxikaci a zlepšují imunitu. Jedním z nejdůležitějších je glukosinolát, který se nachází v brukvovité zelenině.
Fenolické kyseliny
Fenolické kyseliny najdete v ovoci, zelenině, luštěninách a také v kávě, koření a v cereáliích. Mají antioxidační a protizánětlivé účinky, mohou pomoci snižovat hladinu krevního cukru tím, že zvyšují citlivost na inzulín a podporují glukózový metabolismus, mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a chránit kardiovaskulární systém, podporovat trávení a zlepšovat zdraví střev.