Jak se zbavit syndromu karpálního tunelu
Co je karpální tunel
Karpální tunel je úzký průchod v zápěstí, který je tvořen kostmi a vazy. Tento tunel obsahuje nervy a šlachy, které zajišťují pohyb prstů a ruky (dlaně). Střední nerv prochází vaší paži od ramene a pak karpálním tunelem do vaší ruky. Karpálním tunelem prochází také devět šlach. Díky tomu můžete mít pevný stisk. Jakékoli otoky šlach nebo změny kosti mohou způsobit tlak na střední nerv nebo jej poškodit. Karpální tunel je široký jen asi 2,5 cm.
Co je syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu je nervové onemocnění, které se napadá vaše zápěstí a většinou postihuje i vaši ruku.
Pokud dojde ke zúžení karpálního tunelu, může dojít k tlaku na nervy a šlachy, což způsobí tzv. syndrom karpálního tunelu. K tomuto poměrně častému stavu dochází, když je střední nerv – jeden z hlavních nervů, které probíhají z vaší paže do ruky – sevřen, zmáčknut nebo poškozen, když prochází zápěstím. Tlak na střední nerv může vašemu mozku ztížit odesílání nervových zpráv do vaší ruky a prstů. Střední nerv je hlavním zdrojem energie pro svaly na ruce, palci a prstech.
Ženy mají 3x vyšší pravděpodobnost vzniku syndromu karpálního tunelu než muži. Syndrom karpálního tunelu je nejčastěji diagnostikován lidem ve věku 30 až 60 let. Některé nemoci zvyšují riziko jeho rozvoje, např. cukrovka, vysoký krevní tlak a artritidy. Riziko syndromu karpálního tunelu může též zvýšit kouření, vysoký příjem soli, sedavý způsob života a vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) - tedy nadváha a obezita.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Příznaky syndromu karpálního tunelu se mohou projevovat na vaší dlani, zápěstí i paži a mohou zahrnovat brnění, pálení, bolest a slabost v ruce a v prstech. Tyto příznaky se obvykle zhoršují při opakované činnosti, jako je psaní na klávesnici, řízení automobilu nebo manipulace s nářadím.
Příznaky:
- mravenčení
- necitlivost
- bolest
- pálení
- pocit elektrického šoku
- slabost
- nemotornost
- ztráta jemné motoriky
- ztráta citu
Co také může způsobovat syndrom karpálního tunelu
Kromě opakujících se pohybů jako je psaní nebo malování a těžké práce rukama a zápěstími a práce s pomocí těžkých nebo vibrujících nástrojů i následující faktory mohou také zvýšit vaše riziko vzniku syndromu karpálního tunelu:
- zlomenina nebo zranění zápěstí
- obezita nebo nadváha
- hormonální změny v těhotenství
- snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)
- cukrovka
- genetika
- některé léky, jako jsou některé druhy léčby rakoviny prsu
Léčba syndromu karpálního tunelu
Léčba syndromu karpálního tunelu závisí na tom, jak silná je vaše bolest a symptomy a zda již dochází k omezení funkčnosti v důsledku slabosti zápěstí.
Mezi nechirurgické způsoby úlevy od karpálního tunelu patří:
- vyhýbejte se polohám zápěstí a pohybům, které přetěžují vaše zápěstí, při práci si dávejte přestávky na uvolnění zápěstí,
- procvičujte zápěstí,
- použijte protizánětlivé přípravky a přípravky na bolest,
- použijte zápěstní ortézu nebo dlahu, která udrží vaši ruku v neutrální poloze, zejména v noci,
- pusťte se, pokud to odkládáte, do léčby základních onemocnění, která mohou zhoršovat syndrom karpálního tunelu (obezita, cukrovka, artritida ...),
- při závažných obtížích můžete požádat svého lékaře o steroidní injekce do oblasti karpálního tunelu ke snížení zánětu.
Protizánětlivé a hojivé přírodní produkty, které pomohou při syndromu karpálního tunelu
Vyzkoušejte širokospektrální hojivý gel CARPAGEL s obsahem bylinek, esenciálních olejů a peloidů. Gel poskytuje osvěžení, velkou úlevu svalům a kloubům. Urychluje regeneraci a rekonstrukci postižené tkáně nejen u karpálního tunelu ale i po námaze, sportu, turistice, kancelářské i běžné denní rutině. Urychluje vstřebávání modřin, osvědčuje se při zhmožděninách.
Užívejte na potlačení zánětu SERRAPEPTASE 250.000 SPU. Serrapeptáza je proteolytický enzym s výjimečnými protizánětlivými účinky. Pomůže při syndromu karpálního tunelu i artritidě (arthritis).
Pokud u vás k syndromu karpálního tunelu došlo kvůli artritidě nebo máte dokonce dnu, přidejte i GOUTOOL. Snižuje překyselení, rozpouští a odstraňuje nadbytek kyseliny močové a jejích sedimentů na kloubech. Obsahuje bylinky, betaglukany z medicinálních hub a probiotika a prebiotika.
Chirurgická léčba syndromu karpálního tunelu
Chirurgický zákrok může být nezbytný, pokud dojde k vážnému poškození vašeho středního nervu. Chirurgie syndromu karpálního tunelu zahrnuje řezání pruhu tkáně v zápěstí, který překračuje střední nerv, aby se snížil tlak na váš nerv. Výsledek je obvykle dobrý.
Procvičování zápěstí při syndromu karpálního tunelu
Existují cviky se zápěstím, které můžete provádět kdykoli během dne. Tyto strečinky a cviky jsou jednoduché a nevyžadují žádné vybavení. Můžete je snadno provádět u svého stolu, při čekání ve frontě nebo kdykoli máte minutu nebo dvě volného času.
- Spojte před hrudníkem dlaně obou rukou k sobě tak, že se konečky prstů dotýkají a směřují dolů k podlaze. Roztáhněte prsty od sebe tak daleko, jak to jen jde, a poté oddalte dlaně od sebe, ale držte prsty stále u sebe, a vytvořte tvar srdce. Opakujte minutu až dvě.
- Protřepávejte ruce ve výši zhruba před břichem, jako byste si je právě umyli a snažili se je osušit na vzduchu. Prsty při tom směřují dolů k podlaze. Opakujte minuty až dvě.
- Natáhněte paži před sebe, dlaní nahoru. Ohněte zápěstí až míříte prsty směrem k podlaze. Druhou rukou jemně ohýbejte zápěstí, aby prsty směřovali více k tělu, dokud neucítíte tah v předloktí. Vydržte alespoň 15 až 30 sekund. Opakujte 2 až 4krát.
Pracujete celý den u počítače?
Syndrom karpálního tunelu ohrožuje hlavně ty, kdo pracují na PC, notebooku, tabletu nebo mobilu
Pokud celý den pracujete před počítačem, notebookem či tabletem a píšete, nebo celý den ťukáte do mobilu, můžete zaznamenat brnění nebo bolest v prstech. Přečtěte si, co s tím můžete dělat.
Syndrom karpálního tunelu se může časem zhoršovat
Syndrom karpálního tunelu způsobuje bolest, necitlivost a brnění v ruce a paži. Stává se to, když je jeden z hlavních nervů ruky, střední nerv, je stlačen v místě, kde prochází zápěstím. Může to být způsobeno opakovanými pohyby rukou. Opakování stejných pohybů rukou a zápěstí po dlouhou dobu může zhoršit stav šlachy v zápěstí a způsobit otok, který vyvíjí tlak na nerv. Syndrom karpálního tunelu může být také způsoben nepohodlným postavením ruky a zápěstí. Provádění činností, které zahrnují extrémní flexi nebo natažení ruky a zápěstí po delší dobu, může zvýšit tlak na nerv.
Syndrom karpálního tunelu se často časem zhoršuje, pokud není adekvátně léčen.
https://www.masks.cz/zanet-koubu--slach--svalu/
Syndrom karpálního tunelu nebo artritida?
Artritida a syndrom karpálního tunelu jsou dvě odlišné nemoci, které se mohou vyskytnout samostatně. Někdy však artritida může vést k syndromu karpálního tunelu. To znamená, že pokud máte artritidu v zápěstí nebo ruce, můžete mít vyšší riziko vzniku syndromu karpálního tunelu.
Artritida může někdy vyvolat syndrom karpálního tunelu nebo jej zhoršit. Jakýkoli druh artritidy v zápěstí může vést k syndromu karpálního tunelu. Je to proto, že artritida může způsobit otok v zápěstí, otok šlach v karpálním tunelu nebo kostěné ostruhy nebo výrůstky v zápěstních kostech (karpálech) kolem karpálního tunelu.
Syndrom karpálního tunelu není druh artritidy a naopak artritidu nezpůsobuje.
Artritida je choroba, která postihuje jeden nebo více kloubů ve vašem těle. Může se to stát v jakémkoli kloubu, včetně kolen a právě zápěstí, rukou a prstů. Artritida způsobuje tyto příznaky, které se obvykle zhoršují s věkem:
- bolest
- slabost v kloubu
- ztuhlost
- otok
- zarudnutí
- teplo
- snížený rozsah pohybu
- bulky na kůži nad klouby
Artritida má dvě hlavní formy - osteoartritida a revmatoidní artritida. K osteoartritidě obvykle dochází v důsledku běžného opotřebení kloubů. Stává se to, když se chrupavka – ochranný a kluzký „tlumič“ na koncích kostí – opotřebovává. Kosti v kloubu se pak o sebe třou, což vede k bolesti, ztuhlosti a dalším příznakům. Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, kdy váš imunitní systém napadá klouby. Revmatoidní artritida způsobuje bolest, otoky a zarudnutí kloubů.
Hlavní rozdíly mezi syndromem karpálního tunelu, osteoartritidou a revmatoidní artritidou
(zdroj: Healthline)
V jakých místech k nemocem dochází?
- u syndromu karpálního tunelu - v zápěstí, může postihnout jak jedno zápěstí tak zápěstí na obou rukách,
- u osteoartritidy - v jakémkoliv kloubu, obvykle u větších kloubů, ale včetně zápěstí,
- u revmatoidní artritidy - v jakémkoliv kloubu, obvykle u menších kloubů, ale včetně zápěstí.
Co nemoc způsobuje?
- u syndromu karpálního tunelu - opakující se pohyb a zánět,
- u osteoartritidy - opotřebení, opakující se pohyb, zánět,
- u revmatoidní artritidy - zánět a poškození kloubů.
Kde se projevuje u každé nemoci bolest v zápěstí a ruce?
- u syndromu karpálního tunelu - palec, ukazováček a prostředníček, někdy celá ruka, zápěstí až po paži a dokonce rameno či krk,
- u osteoartritidy - koncové články prstů, základna palce,
- u revmatoidní artritidy - články prstů, základna palce.
Další symptomy jednotlivých nemocí
- u syndromu karpálního tunelu - necitlivost, slabost, brnění v prstech a palcích, kromě malíčku,
- u osteoartritidy - otok, ztuhlost, citlivost, slabost,
- u revmatoidní artritidy - otok, ztuhlost, citlivost, slabost.
Kdy se nemoc nejvíc projevuje?
- u syndromu karpálního tunelu - obvykle se zhorší v noci, ráno, při určitých činnostech (psaní, psaní na klávesnici, domácí práce atd.) ale i celý den,
- u osteoartritidy - bolest při pohybu, ztuhlost po odpočinku nebo spánku,
- u revmatoidní artritidy - bolest při pohybu, ztuhlost po odpočinku nebo spánku.
Jaká je vhodná léčba nemoci?
- u syndromu karpálního tunelu - dlaha nebo ortéza, přípravky proti bolesti, protizánětlivé přípravky, terapie teplem a chladem, injekce kortikosteroidů, fyzikální terapie, chirurgie,
- u osteoartritidy - dlaha nebo ortéza, přípravky proti bolesti, protizánětlivé přípravky, terapie teplem a chladem, injekce kortikosteroidů, fyzikální terapie, chirurgie,
- u revmatoidní artritidy - dlaha nebo ortéza, antirevmatika, přípravky proti bolesti, protizánětlivé přípravky, terapie teplem a chladem, injekce kortikosteroidů, fyzikální terapie, chirurgie.
Kdy zajít k lékaři
Léčbu karpálního tunelu neodkládejte a použijte přírodní medicínu. Pokud je problém již tak vážný, že vám nebude moci ulevit a stav zlepšit, navštivte lékaře. Příliš dlouhé čekání na zahájení podpory léčby přírodními produkty nebo návštěvu lékaře může vést k poškození nebo komplikacím kostí a nervů v zápěstích a rukou.